ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ

Κέρδισαν τον Πορφύρα τα κορίτσια της ΑΕΚ

Με 3-0 σετ επιβλήθηκε η ΑΕΚ του Πορφύρα για τη 2η αγωνιστική του Β’ Ομίλου της Volleyleague Γυναικών. Οι “κιτρινόμαυρες” παρουσίασαν για δεύτερη σερί αγωνιστική πολύ καλό πρόσωπο και έφτασαν στην “καθαρή” νίκη που τις διατηρεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Μετά τους πρώτους αναγνωριστικούς πόντους η ΑΕΚ ανέβασε στροφές και προηγήθηκε με 9-5. Pirv και μία κακή επίθεση των φιλοξενούμενων ανέβασε τη διαφορά στο +6 (11-5), ενώ η Διάλλα με εξαιρετικό πρώτο χρόνο “έγραψε” το 14-7. Η “Ένωση” συνέχισε να κάνει ό,τι θέλει στο γήπεδο και με τις Pirv και Κουντουρά έφτασε στο 21-13. Ο Πορφύρας μείωσε σε 22-15, αλλά η Ράπτη “έκλεισε” το σετ με 25-17.

Στο δεύτερο σετ, η ΑΕΚ με τη Λιάγκη προηγήθηκε με 6-3. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 8-7 και 10-9, μένοντας κοντά στο σκορ. Η ΑΕΚ με την Priv να “πυροβολεί” και με το μπλοκ να ανεβάζει το επίπεδο του έφτασε στο +4 με 17-13 και 18-14 με την Καββαδία. Ο “Δικέφαλος” έφτασε μία ανάσα από το 2-0, ώντας μπροστά με 21-17, όμως οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και μείωσαν σε 23-22 και 24-23. Στην κρίσιμη τελευταία επίθεση η Pirv δε λάθεψε και το 2-0 διαμορφώθηκε με 25-23.

Στο τρίτο σετ, ο Προφύρας προηγήθηκε με 1-3 και 3-4. Η ΑΕΚ απάντησε με τις Ράπτη, Κουντουρά και block της Pirv παίρνοντας τα ηνία του αγώνα με 9-7. Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη έδειχνε να μην κάνει ούτε ένα λάθος και με τις Λιάγκη και Διάλλα ανέβασε τη διαφορά στο +6 (14-8). Ο Πορφύρας μείωσε σε 14-10 για να ακολουθήσει ένα εντυπωσιακό σερί 11-0 που έδωσε και το φινάλε στο σετ (25-10) και το παιχνίδι (3-0).

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τη γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ, το επόμενο Σαββατοκύριακο (17-18/10) όταν και αντιμετωπίζει τη Θέτιδα Βούλας εκτός έδρας για την 3η αγωνιστική της Volleyleague Γυναικών.

ΑΕΚ – ΑΟΦ Πορφύρας 3-0

Τα σετ: 25-17, 25-23, 25-10.

ΑΕΚ (Αρσενιάδης): Διάλλα 10 (8/15 επ., 2 μπλοκ), Καββαδία 5 (4/7, 1 μπλοκ), Κουντουρά 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Λιάγκη 7 (5/20 επ., 2 μπλοκ), Pirv 9 (7/25 επ., 2 μπλοκ, 83% υπ.), Ράπτη 7 (5/17 επ., 2 άσσοι) / Μπελιά (λ, 75% υπ.), Τουλγαρίδου, Φωτεινού, Σουβαλιώτη 1 (1 μπλοκ).

Α.Ο.Φ. ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Πανδής): Αλμπάνη, Θαλασσινού (0/5 επ., 43% υπ.), Ποντικάκη 5 (4/11 επ., 1 μπλοκ), Rodriguez 13 (12/33 επ., 1 μπλοκ), Sekulic 11 (9/29 επ., 2 μπλοκ, 48% υπ.), Φλιάκου 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ) / Μπουτσελάκου (λ, 61% υπ.), Γιαννέλου 2 (2/6 επ., 25% υπ.), Ευαγγέλου, Νικολάκη 1 (1 άσσος), Σακιζλή, Σταματίου.