ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ

Ευρωπαϊκή ΑΕΚΑΡΑ προκρίθηκε στους “8” του EHF European Cup

Η ΑΕΚ έδειξε τα… δόντια της απέναντι στην CSM Βουκουρεστίου και κατάφερε να κάνει μια επική ανατροπή και να πάρει μια τεράστια νίκη – πρόκριση (29-23) στο «Γ.Κασιμάτης» και εξασφάλισε το εισιτήριο για τους «8» του EHF European Cup!

Η ΑΕΚ κατάφερε να καλύψει και το μειονέκτημα των πέντε γκολ που είχε από την ήττα της περασμένης εβδομάδας στην Ρουμανία (28-23) και πλέον θα κληθεί να αντιμετωπίσει στα προημιτελικά της τσέχικη Ρόμπε Ζούμπρι σε διπλές αναμετρήσεις.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ενωση ήταν κυρίαρχος στο ματς. Οι κιτρινόμαυροι με +3 (4-1) στο 6’, ενώ η διαφορά έφτασε μέχρι και το +5 (8-3) στο 16’. Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια συνέχισε με «πατημένο» το πόδι στο γκάζι και ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο διατηρώντας την διαφορά (14-9).

Οι Ρουμάνοι με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ανέβασαν την απόδοσή τους και μείωσαν μέχρι και στο -2 (19-17). Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι είχαν τα ψυχικά αποθέματα να πάρουν και πάλι προβάδισμα πρόκρισης (27-21) στο 56’. Στην τελευταία φάση του παιχνιδιού με το σκορ να είναι στο 29-23, η ΑΕΚ αν και με δύο παίκτες λιγότερους, κατάφερε να βγάλει την άμυνα και να πάρει την σπουδαία πρόκριση.

ΑΕΚ – CSM Bucuresti 29-23

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-2, 7-3, 9-5, 11-6, 14-9 (ημ.), 5-11, 17-15, 19-16, 22-18, 24-20, 29-23.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Bauer, Αραμπατζής 3 , Τζηράς 4, Νικολαΐδης, Reina 2, Kosanovic, Μυλωνάς 7, Jimenez 3, Florido 1, Lemos 2, Παπαδιονυσίου , Nuic 1, Αραπακόπουλος 1, Δομπρής 3, Buneta 1, Κεδέρης 1.

CSM BUCURESTI (Voica): Κρούπα, Τεϊσέιρα 1, Μαζιλέσκου, Μιλιτάρου , Ζερεμπιέ, Βάρο, Ρόταρου , Φοτάτσε , Ταρίτα 3, Ουνγκουρεάνου 3, Πρεντράγκοβιτς 4, Μπετσέρου, Νταβίντοβιτς , Ναντές 11, Ονιεβέκουε 1, Μέρλα.

Διαιτητες: Μουρς- Καρμό (Γαλλία). Παρατηρητής: Παρτεμιάν (Ελλάδα). Δίλεπτα: 7-6. Κόκκινη: 41:02 Μιλιτάρου (τρία δίλεπτα). Πέναλτι: 3/3-4/5.