ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ

Εμφατική νίκη για την ΑΕΚ απέναντι στη Θέτιδα Βούλα

Πραγματοποιώντας την καλύτερη της εμφάνιση έως τώρα στη σεζόν, η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 3-0 σετ της Θέτιδας Βούλας για την 10η αγωνιστική του Β’ Ομίλου της Volley League Γυναικών. Η “Ένωση” ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και δεν άφησε σε κανένα σημείο περιθώρια αντίδρασης, κάνοντας άλμα πρόκρισης.

Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι έως το 3-3. Οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν στο σκορ με 3-6 και 4-7. Σε εκείνο το σημείο η Perovic βγήκε μπροστά και… έδωσε αέρα νίκης! Με εντυπωσιακό καρφί μείωσε σε 5-7 και πήγε στη γραμμή του σερβίς. Με εντυπωσιακά χτυπήματα, έβαλε πολύ δύσκολα στην υποδοχή της ομάδας της Βούλας, δίνοντας έτσι τη δυνατότητα στην επίθεση του “Δικεφάλου” να τελειώσει εύκολα τις φάσεις, είτε με την Pirv είτε με την Ράπτη, ενώ βεβιασμένες επιθέσεις της Θέτιδας κατέληγαν φιλέ ή άουτ. Το σκορ από το 5-7 έφτασε στο 15-7, με την Perovic να γνωρίζει την αποθέωση από τους παρευρισκόμενους.

Οι “κιτρινόμαυρες” δεν άφηναν να πηγαίνει χαμένη καμία μπάλα, ενώ εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησαν και τα δύο λίμπερο της ΑΕΚ, Μαριάννα Μπελιά και Ευαγγελία Τουλγαρίδου. Η Pirv με άσσους “έγραψε” το 20-13 και το 23-13, με την Καββαδία να “σφραγίζει” το 1-0 στα σετ (25-18).

Στο δεύτερο σετ, και πάλι η ΑΕΚ ήταν αυτή που “πάτησε” πρώτη γκάζι, μετά το 7-7, με σερί 4-0 (11-7). Perovic και Pirv έμοιαζαν ασταμάτητες, ενώ με τις Διάλλα και Καββαδία στο κέντρο να βοηθούν στο μπλοκ η “Ένωση” διατήρησε το +4 έως το 20-16. Η Perovic με άσσο σημείωσε το 23-17, ενώ η ίδια έκλεισε το σετ με επίθεση (2-0 σετ, 25-20).

Στο τρίτο σετ, με την Pirv να μην έχει αντίπαλο, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 4-2. Ένα σερί 3-0 από τις “μπλε” άλλαξε τις ισορροπίες (4-5), ενώ η διαφορά έφτασε μέχρι και τους δύο πόντους (6-8, 7-9, 9-11). Η απάντηση της ΑΕΚ ήταν άμεση και με τις Διάλλα, Perovic και Pirv πήρε κεφάλι στο σκορ με 14-12. Η Θέτιδα έκανε νέα ανατροπή (14-15), όμως ένας πρώτος χρόνος της Διάλλα και ένα λάθος από τις φιλοξενούμενες, έφερε σε θέση ισχύος τον “Δικέφαλο” (16-15). Η Θέτιδα κατάφερε με ένα λάθος του διαιτητή να περάσει μπροστά με 17-18 (η μπάλα βγήκε out από block out, ωστόσο δεν το είδε) και με 18-19, καθώς η μπάλα ακούμπησε στην οροφή. Τα κορίτσια του Κώστα Αρσενιάδη δεν έχασαν τη συγκέντρωσή τους και με τις Καββαδία και Pirv ισοφάρισαν σε 20-20. Οι φιλοξενούμενες έκαναν λάθος στις θέσεις (21-20), η Pirv με μπλοκ έκανε το 22-20, ενώ η Perovic “έγραψε” με επίθεση το 23-20. Ένα out (24-20) και μία επίθεση της Pirv, διαμόρφωσαν το τελικό 25-21, με την ΑΕΚ να πανηγυρίζει την 5η της νίκη στο Πρωτάθλημα.

Μετά το τέλος του αγώνα η Ευαγγελία Τουλγαρίδου δήλωσε στο aek.gr: “Ήταν ένα πολύ κομβικό βαθμολογικά ματς για εμάς. Θέλαμε οπωσδήποτε την καθαρή νίκη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Είμαστε ευχαριστημένες με την απόδοσή μας στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, αλλά έχουμε ακόμα περιθώρια βελτίωσης! Η Θέτιδα είναι σαφώς αποδυναμωμένη με την αποχώρηση βασικών αθλητριών, αλλά ξέραμε πως πρόκειται για μια μαχητική και καλοδουλεμένη ομάδα, που δεν θα κάνει εύκολα λάθη. Μείναμε συγκεντρωμένες στην τακτική μας, αντέξαμε την πίεση στο σέρβις και δείξαμε υπομονή στα rally balls και καταφέραμε να πάρουμε το τρίποντο“.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ΑΕΚ, το Σάββατο (06/03, 18:00) όταν και φιλοξενείται από τον Ολυμπιακό ΣΦΠ για την 11η αγωνιστική του Β’ Ομίλου της Volley League Γυναικών.

ΑΕΚ – ΑΣΠ Θέτις Βούλας 3-0

Τα σετ: 25-18, 25-20, 25-21.

ΑΕΚ (Αρσενιάδης): Τσοχατζή 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Perovic 18 (15/27 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ράπτη 4 (4/17 επ., 50% υπ. – 29% άριστες), Διάλλα 6 (3/5 επ., 3 μπλοκ), Καββαδία 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ), Pirv 16 (10/17 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ, 61% υπ. – 22% άριστες) / Μπελιά (λ, 57% υπ. – 30% άριστες), Μερκούρη.

ΑΣΠ ΘΕΤΙΣ ΒΟΥΛΑΣ (Ρούσσης): Γεωργιάδου 12 (9/12 επ., 3 μπλοκ), Σιρίνινα 8 (7/17 επ., 1 άσσος), Δραγουμάνου 4 (4/19 επ., 38% υπ. – 12% άριστες), Αποστολάκη 7 (7/13 επ., 65% υπ. – 38% άριστες), Παπαγεωργίου 10 (3/6 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Λάβδα / Καράμπαλη (λ, 33% υπ. – 10% άριστες), Παναγοπούλου, Μαραθοκαμπίτου, Χατζηγρηγορίου 1 (1/1 επ.).