ΜΠΑΣΚΕΤ

Χειρουργείο και αποκλεισμός από το Κύπελλο για τη Βασίλισσα

Η ΑΕΚ ηττήθηκε 90-85 στην παράταση από το Λαύριο Megabolt, στο Κλειστό Γυμναστήριο Λαυρίου, με τους γηπεδούχους να έχουν σχεδόν τις διπλάσιες βολές (42-25) και αποκλείστηκε στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος. Ο Ντάριλ Μέικον με 24 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Οι άνθρωποι της Ένωσης έκαναν λόγο για διαφορετικά κριτήρια στα σφυρίγματα, καθώς το Λαύριο εκτέλεσε 42 βολές έχοντας κερδίσει 35 φάουλ στο ματς, ενώ η ΑΕΚ είχε μόλις 25 βολές κερδίζοντας ισάριθμα φάουλ. Για το λόγο αυτό αρνήθηκαν να κάνουν δηλώσεις στην κρατική τηλεόραση, ενώ είναι πολύ πιθανό να υπάρξει επίσημη αντίδραση της ΚΑΕ για τη διαιτησία.

Με την έναρξη του αγώνα ο Μέικον με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ (3-0). Με σερί 6-0, το Λαύριο πέρασε μπροστά στο σκορ (6-3), στο 3’. Ο Μόουζες με τρίποντο ισοφάρισε (6-6), στο 4’. Με επιμέρους σκορ 18-10, η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα (24-16), με το τέλος του 1ου δεκαλέπτου.

Ο Μέικον με δίποντο έκανε το 26-18, στο 12’. Με επιμέρους σκορ 7-2, οι γηπεδούχοι μείωσαν (28-25), στο 15’ και ο Λάνγκφορντ με δίποντο έκανε το 30-25, στο 16’. Με επιμέρους σκορ 10-7, το Λαύριο μείωσε (37-35), με την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Ο Μόουζες με μια εύστοχη βολή έκανε το 38-35, με την έναρξη του 3ου δεκαλέπτου. Μέικον με δίποντο και Ματσιούλις με δύο εύστοχες βολές έκαναν το 42-41, στο 23’. Με σερί 5-0, το Λαύριο πήρε προβάδισμα (46-42) και ο Μόουζες με τρίποντο μείωσε 46-45, στο 25’. Με επιμέρους σκορ 13-6, η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα (58-52), στο 30’.

Ο Σλότερ με δίποντο έκανε το 60-53, στο 32’. Με σερί 6-0 το Λαύριο μείωσε (60-59), στο 34’. Ο Μέικον με δίποντο έκανε το 62-59, στο 35’ και το Λαύριο με σερί 7-0, πέρασε μπροστά στο σκορ (66-62), και ο Μέικον μείωσε 66-64, στο 36’. Το Λαύριο με σερί 4-0 έκανε το 70-64, στο 37’.

Μέικον με δίποντο και Ζήσης με τρίποντο μείωσαν (74-73), 30 δεύτερα πριν το φινάλε και ο Μέικον με μια εύστοχη βολή έστειλε την αναμέτρηση στην παράταση (74-74).

Ο Ματσιούλις με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έκανε το 78-76, στο 1ο λεπτό της παράτασης. Ο Λιθουανός με ακόμα ένα τρίποντο έκανε το 81-78 και ο Λάνγκφορντ με δύο εύστοχες βολές το 83-81, στο 2ο λεπτό της παράτασης.

Ο Λάνγκφορντ με δίποντο έκανε το 85-83. Οι γηπεδούχοι με σερί 5-0 έκαναν το 88-83, 10 δεύτερα πριν το φινάλε της παράτασης και ο Ντιαλό με δίποντο διαμόρφωσε το τελικό 90-85.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 35-37, 52-58, 74-74, 90-85 (παρ.)

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Σώμος, Ανδρικόπουλος.

Λαύριο ΜegaBolt (Σερέλης): Ανοσίκε 4, Κάρτερ 8, Κόζι 11 (1), Ντέιβις 16, Ντιάλο 23 (1), Σάβατζ 2, Βουλγαρόπουλος, Γερομιχαλος, Μαστρογιαννόπουλος, Μουράτος 19 (2), Περσίδης 9.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 4, Μέικον 24 (1), Λάνγκφορντ 17 (1), Ματσιούλις 11 (2), Γιάνκοβιτς 3 (1), Κατσίβελης, Χρυσικόπουλος 4, Ζήσης 5 (1), Μωραϊτης, Μόουζες 9 (2), Σλότερ 8.