ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ

Απαράδεκτες

Η ΑΕΚ ήθελε μόλις δύο σετ στη Θεσσαλονίκη κόντρα στον Αρη για να πανηγυρίσει την πρόκριση στη δεύτερη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Κι όμως δεν τα κατάφερε. Τα κορίτσια του Κώστα Αρσενιάδη γνώρισαν την ήττα με 3-1 σετ, με την πρόκριση να κρίνεται στο χρυσό σετ, καθώς το σκορ ήταν όμοιο με του πρώτου γώνα. Στο σετ της πρόκρισης, οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 15-09, με την Ένωση να μένει εκτός συνέχειας.

Η ΑΕΚ έφτασε πολύ κοντά στο να κατακτήσει το δεύτερο σετ και να εξασφαλίσει το εισιτήριο για την επόμενη φάση, αλλά δύο φορές έχασε σετ στις λεπτομέρειες με 25-23.

Στο πρώτο σετ, η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 4-6. Διάλλα, Perovic, Ράπτη και Τσοχατζή ανέβασαν και διατήρησαν τη διαφορά στο +3 (4-7, 5-8, 6-9, 7-10). Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 9-10, αλλά με πολύ καλή υποδοχή και έξυπνες πάσες από την Τσοχατζή, η ΑΕΚ έφτασε στο +5 με 11-16, με τις Καββαδία και Perovic να βρίσκουν στόχο. Η Καββαδία με μπλοκ ανέβασε τη διαφορά στους 6 πόντους (13-19). Ο Άρης έφερε το σετ στα ίσια (19-19), αλλά η ΑΕΚ απάντησε με την Καββαδία και με τη μπάλα να περνά άουτ για το 19-21. Ο Άρης επέστρεψε εκ νέου στο σετ (21-21), όμως η Διάλλα σε πρώτο χρόνο και ο άσσος της Τσοχατζή έδωσε “αέρα” στο “Δικέφαλο” (21-23), με την Perovic να διαμορφώνει το 22-25 και το 0-1.

Στο δεύτερο σετ, και πάλι η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη μπήκε εντυπωσιακά στο σετ και προηγήθηκε με 1-4. Οι Θεσσαλονικείς όχι μόνο ισοφάρισαν σε 4-4 και 9-9, αλλά πέρασαν και μπροστά στο σκορ με 12-10. Η ΑΕΚ μείωσε σε 12-11 με την Pirv, όμως έχασε επαφή με το σκορ, μένοντας πίσω με 17-11. Οι “κιτρινόμαυρες” μείωσαν σε 17-14 και 22-18, χωρίς όμως να καταφέρουν κάτι περισσότερο (25-21).

Στο τρίτο σετ, με τις Τσοχατζή, Διάλλα και Perovic να κάνουν ό,τι θέλουν η ΑΕΚ προηγήθηκε με 5-10. Η Ράπτη με δύο σερί πόντους διατήρησε το +4 για την “Ένωση” (8-11, 8-12), ενώ σταδιακά ανέβασε ρυθμούς και η Pirv. Με μπλοκ και μπλοκ άουτ έφερε την ΑΕΚ στο 13-18 και μία ανάσα από το σετ που θα της χάριζε την πρόκριση. Ο Άρης μείωσε σε 17-18, αλλά με σερί 3-0 οι “κιτρινόμαυρες” έφτασαν στο 17-21. Η απάντηση της ομάδας της Θεσσαλονίκης ήταν άμεση, ισοφαρίζοντας σε 21-21. Η Διάλλα με δύο επιτυχημένους πρώτους χρόνους κράτησε την ΑΕΚ στο σετ (21-22, 23-23), αλλά οι γηπεδούχοι στάθηκαν πιο τυχεροί φτάνοντας στο 25-23 και το 2-1 στα σετ.

Στο τέταρτο σετ, ο Άρης μπήκε πιο δυναμικά φτάνοντας από το 4-4 στο 8-4. Η ΑΕΚ με τις Perovic και Pirv μείωσαν σε 11-9 και στη συνέχεια πέρασε μπροστά με 12-13. Η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει στον πρώτο χρόνο και με την Καββαδία έφτασε στο 16-20. H Pirv με ωραίο καρφί έκανε το 20-22, ενώ στην επόμενη φάση οι γηπεδούχοι υπέπεσαν σε λάθος (20-23). Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να κατακτήσει τους 2 πόντους που της υπολείπονταν, με τον Άρη να απαντά με σερί 5-0 και να στέλνει το ματς στο χρυσό σετ.

Παρά το αρχικό προβάδισμα της ΑΕΚ με 0-1, 1-2 και 2-3, η ομάδα έχασε την επαφή με το σκορ, με τον Άρη να ξεφεύγει με 9-4. Με τις Καββαδία και Pirv η “Ένωση” μείωσε σε 11-8, χωρίς όμως να καταφέρει κάτι περισσότερο, χάνοντας το σετ με 15-9 και μένοντας εκτός συνέχειας.

Η Μαρίνα Τσοχατζή δήλωσε: “Επειδή νικήσαμε την Τετάρτη, αυτό δεν σήμαινε ότι ο Άρης δεν θα πάλευε σήμερα. Έγινε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι με ωραίες φάσεις και θέλω να δώσω συγχαρητήρια στις δύο ομάδες. Κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ήμασταν μπροστά στο σκορ αρκετές φορές, όμως δεν μπορέσαμε να διαχειριστούμε το προβάδισμά μας. Μένει μία πικρία για τη φετινή σεζόν. Καλή συνέχεια στον Άρη“.

Θανάσης Δράμπας (Α.Σ. Άρης): «Ήταν μία σκληρή σειρά αγώνων. Την αξία στον νικητή δίνει ο ηττημένος. Συγχαρητήρια στην Α.Ε.Κ., είναι μία πολύ μαχητική ομάδα και μας δυσκόλεψε πολύ. Στο πρώτο παιχνίδι η Α.Ε.Κ. ήταν καλύτερη, στο δεύτερο παιχνίδι βγάλαμε μεγάλη ψυχή και πήραμε την πρόκριση».

Άρης – ΑΕΚ 3-1

Τα σετ: 22-25, 25-21, 25-23, 25-23. Χρυσό σετ: 15-09.

ΑΡΗΣ (Θανάσης Δράμπας): Ανθούλη 21 (15/34 επ., 6 μπλοκ), Έβανς 27 (25/43 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ.), Κιουτσιούκη 9 (5/6 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τζούριτς 11 (5/16 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Σαβάρ 20 (16/33 επ., 4 μπλοκ, 40% υπ.) / Ρόγκα (λ, 71% υπ.), Πήττα 2 (2 άσσοι), Τερζίου.

ΑΕΚ (Αρσενιάδης): Διάλλα 12 (11/21 επ., 1 μπλοκ), Καββαδία 11 (6/18 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Perovic 18 (17/40 επ., 1 μπλοκ), Pirv 20 (15/39 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 36% υπ.), Ράπτη 7 (7/18 επ., 63% υπ.), Τσοχατζή 7 (5/6 επ., 2 άσσοι) / Μπελιά (λ, 52% υπ.), Μερκούρη 1 (1 άσσος), Ramdin 2 (2/3 επ.).

One thought on “Απαράδεκτες

• Τα κοριτσάκια ήθελαν να πάνε σπίτι τους , βαρέθηκαν να περιμένουν την πανδημία !!! Η πρόκριση χάθηκε στην Αθήνα όταν χάρισαν ένα σετ στον Άρη !!!!