AEK ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ

Πάλεψαν στα ίσα αλλά ηττήθηκαν οι Κορασίδες της ΑΕΚ

Την ήττα με 28-23 γνώρισε η ΑΕΚ από τη Νέα Ιωνία για την 4η αγωνιστική του Final 6 του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Χάντμπολ Κορασίδων στην αίθουσα “Γ. Κασιμάτης” του ΟΑΚΑ.

Η Ένωση δεν τα κατάφερε κόντρα σε έναν πιο έμπειρο αντίπαλο, ωστόσο έδειξε τρομερά ψυχικά αποθέματα διεκδικώντας τη νίκη καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Oι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι για αρκετή ώρα κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης, χωρίς καμία από τις δύο να καταφέρνει να ξεφύγει στο σκορ (2-2, 4-3, 7-7, 9-9). Οι κιτρινόμαυρες με σερί 2-4, πήραν κεφάλι στο σκορ με 11-13, ενώ διατήρησαν το +2 έως το ημίχρονο και το 12-14.

Στο β’ ημίχρονο, η Νέα Ιωνία μείωσε άμεσα στο γκολ (14-15, 16-17). Η ΑΕΚ “κόλλησε” επιθετικά με τις τυπικά γηπεδούχες να ανατρέπουν την κατάσταση και να προηγούνται με 19-17. Η “Ένωση” μείωσε σε 19-18, ωστόσο δεν κατάφερε να ισοφαρίσει μένοντας πίσω στο σκορ με 22-19 και 23-20. Τελικά, η ομάδα του ΟΦΝΙ έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα με 28-23.

Η ΑΕΚ αντιμετωπίζει σήμερα (25/07, 10:00) τον Φίλιππο Βέροιας για την 5η και τελευταία αγωνιστική του Final6 του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Χάντμπολ Κορασίδων.