Ισοπαλία (18-18) με τον Ολυμπιακό για τους τρεμπλούχους

H AEK ήρθε ισόπαλη 18-18 με τον Ολυμπιακό/Όμιλος Ξυνή στο «Μελίνα Μερκούρη» για την 5η αγωνιστική του 1ου Ομίλου της Handball Premier.

Η «Ένωση» άξιζε τη νίκη, αλλά τα πολλά της λάθη επέτρεψαν στον Ολυμπιακό/Όμιλος Ξυνή να είναι μέσα στο παιχνίδι, να το διεκδικήσει και στο τέλος να πάρει την ισοπαλία.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι. Το σκορ άνοιξε ο Παπαδόπουλος αλλά ο Ουγκάλντε ισοφάρισε σε 1-1. Έπειτα, καμιά ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει. Ο Ολυμπιακός έβαζε γκολ και η ΑΕΚ απαντούσε μέχρι το 9-9. Αλλά τότε η «Ένωση» πάτησε γκάζι και με τους Πλάθα, Μπεριά και Ουγκάλντε έκανε το 12-9. Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν στο γκολ και η ολοκλήρωση του ημιχρόνου βρήκε την ΑΕΚ να επικρατεί 12-11.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο για την ΑΕΚ. Με την ΑΕΚ να είναι μπροστά και να συνεχίζει με τον ίδιο ρυθμό. Με το «καλημέρα» ο Μόγια πέτυχε γκολ και παρότι μείωσαν δις στο γκολ οι «ερυθρόλευκοι» (12-13, 13-14), η ΑΕΚ δεν έχασε την ψυχραιμία της και με τους Μπεριά και Ουγκάλντε ανέβασε στα δύο γκολ την διαφορά (13-15). Στα μισά του δευτέρου μέρους, όμως, ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε τις δύο (!) δίλεπτες αποβολές της «Ένωσης» και ισοφάρισε σε 15-15 ενώ με τον Μπάγιο πέρασε μπροστά. Ο Μπεριά έφερε ξανά στα ίσα το ματς, με τον Αραπακόπουλο να κάνει το 17-16. Ο Τζηράς ισοφάρισε, αλλά ο Δομπρής έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του. Το τέρμα της ισοφάρισης το πέτυχε ο Τζηράς γράφοντας το τελικό 18-18, ενώ στην τελευταία φάση του παιχνιδιού ο Μπουκοβίνας πραγματοποίησε μια σπουδαία εμφάνιση κρατώντας την ισοπαλία για τους «κιτρινόμαυρους».

Η ΑΕΚ παραμένει στην κορυφή (δείτε τη βαθμολογία ΕΔΩ) μετά την ισοπαλία στου Ρέντη και ούσα αήττητη στρέφει το βλέμμα της στην ευρωπαϊκή πρόκληση της Τρίτης (19/10, 19:45) κόντρα στην Γκρούντφος Ταταμπάνια.

Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή – ΑΕΚ 18-18

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-2, 5-5, 9-9, 9-9, 11-12 (ημ.), 12-14, 13-15, 13-15, 17-16, 18-18, 18-18.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ (Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Κουκουλάς, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης, Μπούντιτς, Τερλέτσκι, Παπαδημητρίου, Κανδύλας, Μπάγιος 3, Παπαδόπουλος 7, Δομπρής 1, Αραπακόπουλος 2, Πασσιάς, Μοντόρο 3, Μιχαηλίδης, Οστρούσκο 2.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής, Μπριάτκα, Τζηράς 4, Νικολαΐδης, Λέμος 1, Άτζελιτς, Μυλωνάς, Ηλιόπουλος 1, Μπουκοβίνας, Πλάθα 1, Μόγια 1, Παπαδιονυσίου, Ουγκάλντε 3, Μπεντζιλαλί, Καλόμοιρος 2, Μπεριά 5.