AEK ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ

Στην 3η θέση η ΑΕΚ

Την 3η θέση κατέκτησε η ΑΕΚ στο 28ο Τουρνουά «Στ. Καλαϊτζής» που διοργάνωσε ο Πανερυθραϊκός.

Η ομάδα του Άκη Χατζηαντωνίου έδειξε για ακόμα μία φορά πολύ καλό πρόσωπο, δύο εβδομάδες πριν την έναρξη των επίσημων αγωνιστικών υποχρεώσεων (ΑΣ Κέρκης Σάμου – ΑΕΚ, 23/10/2021).

Στον ημιτελικό του Σαββάτου (09/10), οι «κιτρινόμαυροι» αντιμετώπισαν τον ΑΟ Καλαμάτα 80 και γνώρισαν την ήττα με 3-2 σετ, ύστερα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που καθήλωσε όλους τους θεατές.

Η «Ένωση» μπήκε μουδιασμένα στο πρώτο σετ και δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό των Πελοποννήσιων, επιστρέφοντας όμως δυναμικά στο δεύτερο σετ. Με βελτίωση της υποδοχής και πίεση στο μπλοκ, οι «κιτρινόμαυροι» ισοφάρισαν σε 1-1 σετ με 25-21. Το τρίτο σετ ήταν ένα πραματικό ντέρμπι με συνεχείς ανακατατάξεις στο προβάδισμα. Η ΑΕΚ τελικώς κατέκτησε το σετ με 28-26, δείχνοντας τρομερά ψυχικά αποθέματα. Πολύ καλά πατήματα είχε η ομάδα μας και στο τέταρτο σετ, όπου βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 3 πόντους διαφορά (10-13). Σε εκείνο το σημείο ορισμένα λάθη στην επίθεση, έδωσαν την ευκαιρία στους «Λύκους» να επιστρέψουν στο σετ και τελικά να ισοφαρίσουν σε 2-2 με 25-19. Στο τάι μπρέικ η κόπωση έκανε την εμφάνισή της και η ΑΕΚ ηττήθηκε με 15-9, αφήνοντας όμως χαμόγελα στα πρόσωπα όλων των ανθρώπων της ομάδας.

Την Κυριακή (10/10) η ΑΕΚ κοντραρίστηκε με τον ΑΟ Αιγιαλέων, μία ομάδα που βρίσκεται στον ίδιο όμιλο της Pre League και επικράτησε με 3-0 σετ, παρά το γεγονός ότι έμειναν εκτός αγώνα οι Αχιλλεόπουλος και Σπέλερ. Οι «κιτρινόμαυροι» παρά το γεγονός ότι στο πρώτο σετ βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 18-11, πραγματοποίησαν μεγάλη ανατροπή χάρη στο σερβίς τους. Ισοφάρισαν με τον Πιέρ σε 23-23, ενώ ο Ράμος με μπλοκ σημείωσε το 24-23, με το 25-23 να γίνεται με λάθος των αντιπάλων. Όμοια ήταν η εικόνα περίπου και στο δεύτερο σετ, με το ντέρμπι να κρατά καλά μέχρι τέλους. Μετά το 22-22, ο Αιγιαλέων ξέφυγε στο σκορ με 24-22, αλλά ο Θεοδόσης με εντυπωσιακά μπλοκ ανέτρεψε το σκορ (25-24), ενώ με δικό του άσσο «έγραψε» το 27-25 και το 2-0. Σκληρή μάχη δόθηκε και στο τρίτο σετ. Μετά το 19-19 η ΑΕΚ ξέφυγε στο σκορ με 24-21, όμως ο Αιγιαλέων μείωσε σε 24-23. Στην τελευταία φάση, όμως, ένα λάθος χτύπημα έστειλε τη μπάλα άουτ και η ΑΕΚ κατέκτησε το σετ και τη νίκη (25-23).

Μετά το τέλος των αγώνων ακολούθησε η απονομή στις ομάδες, αλλά και τους κορυφαίους του τουρνουά, με τον Γιάννη Αχιλλεόπουλο να βραβεύεται ως ο κορυφαίος λίμπερο.

ΑΟ Καλαμάτα 80 – ΑΕΚ 3-2

Τα σετ: 25-13, 21-25, 26-28, 25-19, 15-09.

ΑΕΚ – ΑΟ Αιγιαλέων 3-0

Τα σετ: 25-23, 27-25, 25-23.