ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ

Από 10άρα σε 10άρα

Εντυπωσιακό και ταυτόχρονα εμφατικό ξεκίνημα έχει κάνει η πρωταθλήτρια ΑΕΚ στο φετινό πρωτάθλημα, όχι μόνο έχοντας κάνει το 2 στα 2, αλλά έχοντας σκοράρει και από 10 τέρματα κόντρα σε Φάληρο και Σαλαμίνα.

Και μπορεί στο ματς της πρεμιέρας κόντρα στο νεοφώτιστο Φάληρο τα πράγματα να ήταν εύκολα, όμως το βράδυ της Πέμπτης οι «κιτρινόμαυροι» τα είδαν όλα στη Σαλαμίνα, αφού βρέθηκαν μάλιστα και πίσω στο σκορ στις αρχές του 2ου ημιχρόνου με 5-4, έχοντας απέναντι τους έναν ψυχωμένο και πολύ καλά οργανωμένο αντίπαλο.

Το 1ο ημίχρονο ήταν αμφίρροπο, με τους γηπεδούχους να παίζουν ως ίσος προς ίσον την «Ενωση» με την ανάπαυλα του 20λεπτου να βρίσκει τις δυο ομάδες ισόπαλες με 3-3.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης το σκηνικό ήταν σχεδόν παρόμοιο, με το συγκρότημα του κ.Συντζανάκη να μην αφήνει την ΑΕΚ να κάνει το παιχνίδι και να μπαίνει μπροστά στο σκορ στο 25′

Το τελευταίο όμως δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στους παίχτες του Γιάννη Ζιάβα, που «ξεκλείδωσαν» τις γραμμές άμυνας της Σαλαμίνας και με 6 (!!) αναπάντητα γκολ διαμόρφωσαν το τελικό 5-10, διαλύοντας έτσι τα μαύρα σύννεφα που είχαν μαζευτεί πάνω από το «Ν.Γραμματικός»

Με τη νίκη της αυτή η ΑΕΚ έφτασε τους 6 βαθμούς και φιγουράρει στην 1η θέση της βαθμολογίας (μαζί με τον Δούκα και τον Παναθηναικό) ενώ η Σαλαμίνα μετράει δύο ήττες σε ισάριθμους αγώνες.

Πηγή: futsal365