Κυπελλούχος η ΑΕΚΑΡΑ – Νίκησε ΠΑΟΚ και διαιτησία

Έγινε το σωστό. Η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ κέρδισε τον ΠΑΟΚ μαζί και τη διαιτησία με 24-22 και κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας στην Κοζάνη.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το πρώτο λεπτό με τα νεύρα και την ένταση να κυριαρχούν. Αποτέλεσμα στο 7′ και ενώ το σκορ βρισκόταν στο 4-2 υπέρ της ΑΕΚ, να αποβληθεί ο Σεϊρεκίδης με απευθείας κόκκινη κάρτα για χτύπημα στο πρόσωπο του Μπουνέτα. Ο ΠΑΟΚ δέχθηκε στις επόμενες φάσεις δύο δίλεπτες αποβολές στις επόμενες φάσεις και έμεινε με τρεις παίκτες στο γήπεδο! Παρόλα αυτά όχι μόνο δεν έχασε την επαφή με το σκορ, αλλά μείωσε και στο -1 (5-4).

Στη συνέχεια η Ένωση πίεση περισσότερο και εκμεταλλευόμενη την επιλογή του Γούσιου να παίξει χωρίς τερματοφύλακα, έστειλε τη διαφορά στο +5 (12-7) με Κεδέρη και Μυλωνά, ενώ ο Λέμος ήταν αυτός που νωρίτερα τράβηξε… το κουπί επιθετικά. Όμως ο ΠΑΟΚ άντεξε και αν και δέχτηκε ακόμα δύο δίλεπτες αποβολές, έμεινε κοντά στο σκορ με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (14-11).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν με τους Στογιάνοβιτς και Μέντουριτς (17-17). Ενώ η «κιτρινόμαυροι» βρίσκονταν μπροστά με 20-20, ο Λιάπης δέχθηκε ένα χτύπημα πάνω στη φάση και έπεσε στο έδαφος με αίματα στο πρόσωπο. Το ματς διακόπηκε για τουλάχιστον 6-7’ με τους διαιτητές να μοιράζουν δίλεπτες στους πάγους.

Όταν ηρέμησαν τα πνεύματα, ο τελικός άρχισε ξανά με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ (21-21, 22-22), όμως το σουτ του Καλόμοιρου έβαλε σε θέση οδηγού την ΑΕΚ (23-22) και ανάγκασε τον Γούσιο να πάρει τάιμ άουτ 71’’ πριν το τέλος. Ο Μπάουερ έκανε σπουδαία επέμβαση, οι συμπαίκτες του κράτησαν τη μπάλα και σε νεκρό χρόνο κέρδισαν πέναλτι, με το οποίο ο Λέμος διαμόρφωσε το τελικό 24-22.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-2, 9-5, 11-7, 13-9, 14-11 (ημιχρ.), 16-13, 17-17, 20-19, 20-20, 21-21, 24-22.