Ψυχάρες τα «μωρά» της ΑΕΚ

Με 3-2 σετ επιβλήθηκε του ΑΟ Αιγιαλέων η ΑΕΚ για την 2η αγωνιστική του Α’ Ομίλου της Pre League. Τα «μωρά» της ΑΕΚ με κατάθεση ψυχής, ανέτρεψαν το 0-1 και 1-2 στα σετ, και έφτασαν στη νίκη στο τάι μπρέικ, δείχνοντας ότι παρά την έλλειψη εμπειριών, έχουν μέλλον.

Στο πρώτο σετ, οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν ιδιαίτερα μουδιασμένοι, μένοντας πίσω στο σκορ με 5-9. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύθηκαν όλα τα λάθη της ΑΕΚ, ιδιαίτερα στην υποδοχή, φτάνοντας στο 14-22. Ο Άκης Χατζηαντωνίου καλώντας τάιμ άουτ, έδωσε άλλο «αέρα» στην ομάδα, που μείωσε σε 20-24, όμως χωρίς να καταφέρει κάτι περισσότερο (20-25).

Άλλη εικόνα είχε η ΑΕΚ στο δεύτερο σετ. Με γρήγορο παιχνίδι στον πρώτο χρόνο και ιδιαίτερα καλά σερβίς, η «Ένωση» προηγήθηκε με 8-1. Με τους Σπέλερ και Ράμος να κάνουν ό,τι θέλουν στο φιλέ, η ΑΕΚ έφτασε στο 19-8, με εντυπωσιακά χτυπήματα. Η ΑΕΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό μέχρι τέλους, ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ με 25-15.

Εκ διαμέτρου αντίθετη ήταν η εμφάνιση της ΑΕΚ στο τρίτο σετ. Παρά το αρχικό 7-5, οι «κιτρινόμαυροι» δέχθηκαν σερί 13-3, μένοντας πίσω στο σκορ με 10-18, χωρίς να καταφέρουν να επιστρέψουν στη διεκδίκησή του σετ (18-25).

Σοβαρή αντίδραση έβγαλε η ΑΕΚ στο τέταρτο σετ, όπου μπήκε δυνατά από νωρίς. Το αρχικό 5-1, έγινε γρήγορα 10-4. Με σωστές τοποθετήσεις και με αρκετές επιτυχημένες δεύτερες και τρίτες επιθέσεις, οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν στο 17-11 και κατέκτησαν το σετ με 25-19, στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο τάι μπρέικ, οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι στο ξεκίνημα (1-1, 2-2, 3-3). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με 8-6, όμως με σπουδαία ανατροπή, οι «κιτρινόμαυροι» ανέτρεψαν την κατάσταση και κατέκτησαν το σετ με 15-13 και τη νίκη με 3-2 σετ!

ΑΕΚ – ΑΟ Αιγιαλέων 3-2