AEK BCΜΠΑΣΚΕΤ

Νίκη μέσα στο Μαρούσι

Με 69-34 επικράτησε η ΑΕΚ του ΑΣΚΑ Αμαρουσίου για την 2η αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Μπάσκετ με Αμαξίδιο. Οι «κιτρινόμαυροι» έπαιξαν πολύ όμορφο μπάσκετ και έφτασαν στην ευρεία νίκη φτάνοντας στο «2×2» στον όμιλο.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πραγματικό ντέρμπι, με εναλλαγές στο σκοράρισμα και πολλές «μάχες». Η ΑΕΚ προς το τέλος της περιόδου πήρε το προβάδισμα, με την κόρνα της λήξης να τη βρίσκει μπροστά με 14-12.

Στη δεύτερη περίοδο, οι «κιτρινόμαυροι» με πίεση σε όλο το γήπεδο κατάφεραν να κλέψουν μπάλες και να βγουν στην κόντρα. Έτσι, όσο περνούσε η ώρα η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά, φτάνοντας στο 38-14 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ισορροπήσουν το παιχνίδι, όμως η επιθετική γραμμή του «Δικεφάλου» διατηρούσε το προβάδισμα υπέρ της ΑΕΚ, που έφτασε στο 30-55.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ, ανέβασε ρυθμούς και διεύρυνε την υπέρ της διαφορά, φτάνοντας στο τελικό 69-34.

ΑΣΚΑ Αμαρουσίου – ΑΕΚ 34-69
Τα δεκάλεπτα: 12-14, 14-38, 30-55, 34-69.