AEK BCΜΠΑΣΚΕΤ

Πάλεψε αλλά ηττήθηκε η λαβωμένη ΑΕΚ στο Ιβανώφειο

Η ΑΕΚ ηττήθηκε 86-74 από τον Ηρακλή στο Ιβανώφειο για την 10η αγωνιστική της Basket League. O Ίαν Χάμερ με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Ο Γκρίφιν με γκολ – φάουλ έκανε το 3-0 με την έναρξη του αγώνα και με επιμέρους σκορ 24-22, η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα με το τέλος του 1ου δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι με σερί 5-0 ισοφάρισαν (27-27), στο 12’ και με επιμέρους σκορ 18-15, η ΑΕΚ πήγε με προβάδισμα (45-42), στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηρακλής εκμεταλλεύτηκε την απουσία του Μπράιαν Ανγκόλα, ο οποίος χτύπησε λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, και πήρε προβάδισμα 69-62, στο 30’. Οι Χάμερ και Φιλιππάκος με δίποντα έκαναν το 71-66, στο 32’, ωστόσο με επιμέρους σκορ 11-2, οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα (82-68), τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα και πήραν τη νίκη με 86-74.

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 42-45, 69-62, 86-74.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Κατραχουράς, Τσαρούχα.

Ηρακλής (Μέξας): Γούλριτς 17 (2), Σταμάτης, Σκορδίλης 21, Γκάρετ 6, Αγραβάνης 8, Τέιλορ 6 (2), Κουζέλογλου, Ντάγκλας 11 (1), Παπαδάκης 2.

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 3, Φλιώνης 10 (2), Πετρόπουλος, Ανγκόλα 6 (1), Φιλιππάκος 2, Παππάς 16 (4), Γκρίφιν 17 (2), Μαυροειδής 2, Βαουλέτ, Χάμερ 18.