Πέρασμα με άνεση από το Χαλάνδρι

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες, η ΑΕΚ επικράτησε του Νηρέα Χαλανδρίου εκτός έδρας με 14-7 για την 8η αγωνιστική της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Πόλο Γυναικών.

Οι «κιτρινόμαυρες» με πολύ καλή και μεστή εμφάνιση, δεν άφησαν περιθώρια στους γηπεδούχους, έφτασαν στη νίκη και έτσι παρέμειναν στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Παρά το αρχικό 1-0, η ΑΕΚ απάντησε με τέρματα των Πασκάλε και Κώτσια και πήρε το προβάδισμα με 2-1. Η ΑΕΚ ανέβασε στροφές στη β’ περίοδο και με δύο τέρματα της Στρατιδάκη, ξέφυγε στο σκορ με 1-4. Η ομάδα του Χαλανδρίου μείωσε σε 3-4, όμως τα γκολ των Κάσσαρη και Μαστρόκαλου, έφεραν εκ νέου την «Ένωση» στο +3 (3-6).

Πασκάλε και Κοβάσεβιτς έδωσαν «αέρα» 5 τερμάτων στην ΑΕΚ (3-8). Η ομάδα της Κικής Λιόση ήταν ιδιαίτερα εύστοχη στην επίθεση και έτσι βρήκε ακόμα 3 γκολ, με τις Κώτσια και Ευδοκία Τσιμάρα (4-11).

Η τελευταία περίοδος ήταν πλέον τυπική και η ΑΕΚ έφτασε με άνεση στο τελικό 14-7.

Νηρέας Χαλανδρίου – ΑΕΚ 7-14
Τα οκτάλεπτα: 1-2, 2-4, 1-5, 3-3.